čtvrtek 30. října 2014

30.10.2014

KULÍŠCI A KONIPÁSCI

Domácí úkol z minula pokračuje nadále, kvůli nehojné účasti. ;)

Navštívili jsme pavilon Indonézské džungle a pověděli jsme si skoro o všech obyvatelích. Především jsme se zastavili u varana komodského, řekli jsme si rozdíl mezi netopýry a kaloni, našli jsme ježuru australskou a outloně váhavého. Měli jsme i krásné etologické pozorování, kdy volně pobíhající myšky stěhovaly svá mláďata.

Na konci byl malý opakovací kvíz zaměřený na téma kroužku.

čtvrtek 23. října 2014

DÚ z 23. 10. 2014 - Jaký je rozdíl mezi zubrem a bizonem

Zubr a bizon patří do rodu Bison. Jedná se o poslední dva zástupce tohoto rodu, kteří ještě obývají naši planetu.

bizon prérijní
zubr evropský

                                 


Jsou určité rozdíly, které mezi nimi jsou.

23. 10. 2014

Nejprve musím pochválit všechny, kteří přinesli domácí úkol týkající se tygrů. Všichni to měli velmi pěkně vypracované a já s radostí rozdala zelené puntíky za dú.

Pak jsme se vydali tentokrát daleko, předaleko... až do horní části zoologické zahrady. Mluvili jsme totiž o kopytnících. Jaký je rozdíl mezi lichokopytníky a sudokopytníky, které druhy do jaké skupiny patří... Také jsme se zastavili na delší čas u bizonů a zubrů, o kterých jsme si povídali a zadali jsme si domácí úkol.

A protože celá řada sudokopytníků nosí na hlavě ozdoby v podobě rohů a parohů, řekli jsme si, co to je  jaké jsou rozdíly mezi nimi.

DOMÁCÍ ÚKOL:

čtvrtek 16. října 2014

16. 10. 2014

Na začátku jsme zkontrolovali úkol z minula, který zněl: Jaký prales, kromě Boubínského, se nachází v České republice?

Pak jsme se vydali do pavilonu kočkovitých šelem a plazů. Povídali jsme si o druzích obývající lesy a pralesy. Poukázali jsme také na rozdíly mezi poddruhy tygrů, které se v zoo chovají. Jedná se o tygra ussurijského, tygra malajského a tygra sumaterského. Sic jsme si řekli, a na těchto druzích i předvedli, ekologická pravidla - Bergmanovo a Allenovo, badatelé mají za úkol si toto zopakovat.

Já ještě přidávám další pravidlo a to Glogerovo, které říká, že druhy v suchých oblastech jsou světlejší než v oblastech vlhkých. 

čtvrtek 9. října 2014

9. 10. 2014

Na počátku jsme kontrolovali úkol: Vyber si jednoho živočicha, který ti přijde něčím neobvyklý.

Mezi vybranými živočichy byli např. sumeček průhledný, zmije paví, chvostoskok, ježura australská, chameleon jemenský, žralok šedý, pipa americká, ptakopysk podivný, ara hyacintový, zebra a mamut. Kulíšci i Konipásci si s tím dali velkou práci, což bylo vidět a já je moc za to chválím. Všechny úkoly (živočichy) jsme si společně představili.

Načali jsme téma LES. Řekli jsme si, které druhy rostlin jsou pro les typické. Na jaké typy lesů můžeme u nás narazit. V další části kroužku jsme se přesunuli do voliér Naše příroda, které jsou obydlené především ptactvem a právě na něm jsme si procvičili jejich určování a pozorovací talent.

ÚKOL

čtvrtek 2. října 2014

2. 10. 2014

Na předchozím kroužku byl na programu testík. Ve čtvrtek jsme si řekli společně správné odpovědi.

Dalším tématem byla zoologická zahrada. Protože kroužek probíhá v zoo, je celkem podstatné vědět, proč zoologické zahrady vlastně existují. Děti samy přišly na 4 základní funkce zoologické zahrady, kterými jsou: ochrana ohrožených druhů živočichů (ex-situ a in-situ), vzdělání, věda a zábava.
V některém z příštích kroužků si o chodu zoo řekneme ještě více.

DOMÁCÍ ÚKOL: