čtvrtek 27. listopadu 2014

27.11.2014

KULÍŠCI A KONIPÁSCI

Po zkontrolování úkolů a ukázky, jak všelijak mohou vypadat insektária a jací všelijací chovanci v nich mohou být, jsme se pustili do dalších domácích zvířat. Jaké produkty můžeme získat od včel medonosných? Proč se chová sob polární? Řekli jsme si o spolupráci člověka se slonem indickým jak v těžké práci, tak i při různých slavnostech.

Na konci jsme se podívali na takovou malou poznávačku ptáků, kteří mohou být na našich krmítkách? Jen jsem chtěla zjistit, jak na tom celkově jsme a příští týden se tomu budeme věnovat více.

DÚ Z 27. 11. - CO PATŘÍ DO KRMÍTEK PRO PTÁKY V ZIMNÍM OBDOBÍ?

Drobní pěvci: slunečnice, proso, len, pšenice, vlašské ořechy, mák, ovesné vločky, kukuřice, směsi pro ptáky, lesknice, dýňová semena, jáhly, další semena a obiloviny

Kosi, kvíčaly, brkoslavové: jablka napíchnutá na větvičky stromů, keřů

Havrani: jedná se o všežravce, takže od odřezků masa po různé plody

Dále: lojové koule (lůj), sušený hmyz, „moučné červi“, hložinky, bezinky, jeřabiny, ptačí zob, svazky bodláků, …

Na zahradě si můžeme také vysadit vhodné stromy, keře, rostliny, jejichž plody a semeny se ptáci živí. U nás to jsou: bez černý, dřín, třešeň ptačí, jeřáb, slunečnice, kdoulovec, jeřabina a další.

DO KRMÍTKA NENÍ VHODNÉ DÁVAT: přepálený tuk, solený špek, plesnivé zbytky, těstoviny, uzeniny, čerstvé či slané pečivo či s krystalky soli na povrchu, vánoční cukroví (zejména s krémem a čokoládou)

DÚ Z 20.11.2014 - CO JE TO INSEKTÁRIUM?


Co je to INSEKTARIUM?

Insektárium nazýváme nádobu, která slouží k chovu hmyzu. (INSECT = HMYZ)

insektárium pro lupenitku obrovskou (Phyllium giganteum)
Více po rozkliknutí!

čtvrtek 20. listopadu 2014

20.11.2014

Dnes jsme byli na chovech a povídali jsme si o chovných zařízení a zajímavostech našich chovancích. Z blízka jsme se podívali na pakobylku rohatou, strašilku ďábelskou, strašilku australskou, agamu vousatou a gekončíka nočního.

Domácí úkol: Co je to insektárium a co vše do něj patří?

čtvrtek 13. listopadu 2014

DÚ Z 13. 11. 2014 - DOMESTIKACE

Děti si vylosovaly domestikované zvíře a jejím úkolem je najít divokého předka. U domácího zvířete by měla najít nějaká zajímavá plemena.




13.11.2014

Na programu dnešního kroužku byla domestikace. Když jsme došli do klubovny, zkontrolovali jsme si společně úkol a deníčky Jsem velmi ráda za to, že si je mladí přírodovědci tak pěkně vedou a já jsem mohla rozdat plusíky. Za to všechny velmi chválím. Ríša nám přinesl ukázat lebku srnce a tak jsme se mohli podívat na jeho paroží a jak vlastně taková lebka vypadá.

Jak jsem napsala na začátku, hlavním programem byla domestikace. Vysvětlili jsme si, co to domestikace je a proč se vlastně zvířata domestikovala. U několika druhů: u psa, skotu, prasete, koně, husy a morčete, jsme si na obrázcích ukázali, z jakého divokého předka se  domestikovali a proč byli a jsou pro člověka důležití.

DOMÁCÍ ÚKOL do 20. 11. 2014:  je udělat něco podobného, jako jsem měla připravené v prezentaci.
Děti si vylosovaly domestikované zvíře a jejím úkolem je najít divokého předka a u domácího zvířete najít různá zajímavá plemena.
Zadaná zvířata byla: kočka, fretka, králík, holub, kapr, koza, ovce, lama, potkan, myš, slepice, kachna, ...
Například: morče domácí - divokým předkem bylo morče divoké. Dnes je morče domácí chováno běžně a lze nalézt řadu plemen - např. crested (chocholaté), merino (kudrnaté), roseta (s vírky), sheltie (dlouhosrsté), hladkosrsté, teddy, skinny (holé)

čtvrtek 6. listopadu 2014

6.11.2014

Dnešní schůzka byla zátěžová. Chtěli jsme zjistit, zda s nejmenšími dojdeme do klubovny, která je na druhé straně zoologické zahrady a zda nám zbude čas na program v klubovně.

V klubovně proběhla kontrola úkolů (opět bezvadné! moc chválím i pomoc maminek a tatínků). U Konipásků jsme si vybrali a obodíkovali deníčky (Kulíšky to čeká 13. listopadu) a povídali jsme si, která zvířata žijí poblíž našich obydlí. Na které živočichy můžeme ve městech a vesnicích narazit.

DOMÁCÍ ÚKOL:
Potkan: Najděte si něco o jeho způsobu života. Tento úkol není na popis délky, šířky, atd., ale spíše jakým způsobem žije (samotář/v párech/ve skupinách... atd.)

úterý 4. listopadu 2014

DÚ Z 16. 10. 2014 - TYGR USSURIJSKÝ A TYGR SUMATERSKÝ


Vytiskni fotku/nakresli obrázek tygra ussurijského a tygra sumaterského (největšího a nejmenšího žijícího tygra) a popiš rozdíly mezi nimi (zbarvení, velikost, ...). Napiš také, kde žijí, jaké prostředí obývají.




zdroj obrázku: http://blogs.evergreen.edu/

DÚ Z 2. 10. 2014 - ŽIVOČICH S NEOBVYKLOU VLASTNOSTÍ



Glaucus atlanticus - modrý oceánský slimák (zdroj: google.com)


V průběhu kroužku jsme se dostali k diskuzi o různých druzích živočichů, kteří byli něčím zajímavý, z čehož vyplynul i tento domácí úkol. Abychom si rozšířili obzory o neobvyklá zvířata, Kulíšci i Konipásci dostali za úkol vybrat a popsat živočicha, který jim připadl nějak neobvyklý.